Zabudowa korytarza w budynku

Praktycznie w każdym budynku mieszkalnym, gdzie istnieje tak możliwość lokatorzy zabudowują powierzchnie wspólna korytarza, powiększając w ten sposób swój lokal. Niestety taka zabudowa może naruszać przepisy ppoż. (rozporządzenie MSWiA z 21 kwietnia 2006 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz.U. z 2006 r. nr 80, poz 563).

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Jednak w przypadkach, gdy korytarz stanowi dojście do wielu lokali, to zwykle pełni też rolę drogi ewakuacyjnej z budynku.

Jeżeli jednak zabudowa korytarza nie będzie wykonana jako zabudowa stała (np. mur z cegły + pełne drzwi), to taką zabudowę można wykonać. Ponieważ korytarze zwykle stanowią tzw drogi ewakuacyjne, więc przegroda korytarza może być wykonana z kraty stalowej, a drzwi zamontowane w kracie muszą posiadać taki zamek, aby była możliwość natychmiastowego otwarcia drzwi od zewnątrz. W związku z tym w drzwiach z kraty musi być zamontowany zamek, który od zewnątrz otwieramy za pomocą klucza, a od wewnątrz za pomocą zasuwki. Aby taka zabudowa korytarza miała jakikolwiek sens, to dodatkowo od wewnątrz można na drzwiach zamontować szybę ze szkła zbrojonego, którą w sytuacji awaryjnej można stłuc i w ten sposób dostać się do zasuwki, w celu otwarcia drzwi. W tak odrodzonej części korytarza nie mogą jednak być składowane żadne łatwowpalne przedmioty, w tym meble. Szerokość korytarza w żadnej jego części nie może byc mniejsza, niż regulują to przepisy.

Po co w takim razie dokonywać takiej zabudowy, gdy praktycznie każdy może i tak ją sforsować, a dodatkowo w żaden użyteczny sposób nie wykorzystamy tej dodatkowej powierzchni ?  To prawda, ale taka zabudowa zawsze ograniczy ruch nieporządanych osób na korytarzu, a także utrzymanie czystości w tej części budynku będzie dużo łatwiejsze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s