Biznes plan to podstawowe narzędzie każdego inwestora

Praca inżyniera budowlanego to nie tylko umiejętność zarządzania procesem budowy oraz znajomość technologii stosowanych w budownictwie oraz materiałów budowlanych. Olbrzymi postęp techniczny, jaki obserwujemy w ciągu ostatnich 10 lat, zmusza również ten zawód do otwarcia się na wiele innych dziedzin nauki, które w powszechnej opinii niewiele mają wspólnego z budownictwem.

Coraz więcej inżynierów budowlanych w swojej pracy wykorzystuje oprogramowanie komputerowe, które już nie tylko wspomaga proces projektowania i kosztorysowania, ale również związane jest z oceną ekonomiczną realizowanych inwestycji. Szczególnie inżynierowie budowlani pracujący w firmach, które same są inwestorami lub realizują inwestycje w ramach powiernictwa inwestycyjnego, muszą posiadać sporą wiedzę z zakresu ekonomii i finansów. Podstawowym dokumentem w pracy każdego inwestora jest biznes plan. Z podstawami opracowania biznes planu spotykają się już studenci na niemal wszystkich kierunkach technicznych. Umiejętność tworzenia biznesplanu, to konieczność w pracy wielu inżynierów budowlanych. Ocena efektywności inwestycji to podstawowy parametr, decydujący o fakcie podjęcia przez inwestora realizacji inwestycji komercyjnych. Takie wskaźniki, jak NPV, IRR, czy stopa zwrotu nie są dzisiaj obce coraz większej rzeszy inżynierów budowlanych.

Przez wiele lat, pracując w komórkach inwestycyjnych posługiwałem się oprogramowaniem, które wspomagało proces podejmowania decyzji inwestycyjnych i brałem udział w opracowaniu biznes planów dla wielu przedsięwzięć inwestycyjnych. Opracowanie biznes planu często poprzedzane było pracami wstępnymi (feasibility study). Feasibility study pozwala na udzielenie odpowiedzi na podstawowe pytanie: Czy pomysł inwestycyjny ma sens ?

iBiznesPlan
iBiznesPlan Pro
biznesplan.com.pl

Praca nad biznes planem to pracochłonne zajęcie i warto zawsze w takim przypadku wspomagać się oprogramowaniem. Większość osób korzysta w takich przypadkach z arkusza kalkulacyjnego. Arkusz kalkulacyjny jest przydatny, ale tylko wtedy, gdy posiadamy gruntowną wiedzę ekonomiczno – finansową. Warto jednak w takich przypadkach sięgnąć po specjalistyczne oprogramowanie. W pracy posługiwałem się programem Comfar oraz iBiznesPlan. Program Comfar to uniwersalne i stosunkowo zaawansowane narzędzie do opracowania feasibility study lub biznes planu. Program nie jest jednak przystosowany do polskiej ustawy o rachunkowości i jest stosunkowo drogi. Optymalnym wyborem dla mnie był program iBiznesPlan Pro, którym posługiwałem się wiele razy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s