Kodeks procesu inwestycyjnego za dwa lata ?

Praktycznie każdy z nas miał do czynienia z procesem budowlanym.  To nie kończąca się droga, pełna papierków, podpisów, uzgodnień, projektów, parafek. W Polsce potrzeba aż 30 procedur dla uzyskania pozwolenie na budowę. Zajmuje to średnio 308 dni. Polska jest na końcu, w wielu rankingach dotyczących łatwości prowadzenia biznesu. To prawo budowlane ma największy wpływ na postrzeganie Polski, jako państwa zbiurokratyzowanego.

Przygotowanie procesu inwestycyjnego trwa dłużej niż sama budowa

Wydaje się, że w końcu zostanie zrobiony z tym porządek, a w każdym razie rozpoczną się pracę nad kodeksem procesu inwestycyjnego.

Jak informuje „Dziennik Polski”, powołując się na wiceministra transportu i budownictwa Janusza Żbika, w przyszłym tygodniu rząd powoła komisję kodyfikacyjną, która opracuje kodeks procesu inwestycyjnego (wszystkie przepisu dotyczące prawa budowlanego w jednym dokumencie). Prace mają trwać dwa lata. Jest to bardzo długi okres czasu, jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że wszystkie problemy zostały już dawno opisane i znane są rozwiązania. Obawiam się, że może to trwać jeszcze dłużej, bo opór materii biurokratycznej, jeżeli chodzi o regulacje budowle jest olbrzymi.

W pierwszej kolejności ma zostać zmieniona ustawa Prawo Budowlane (po raz kolejny). Projekt nowej ustawy ma trafić do Sejmu w marcu 2013 roku. Znane są niektóre propozycje zmian:

  • likwidacja decyzji o warunkach zabudowy. Zwykle jej wydanie wydłużało proces inwestycyjny od 3 do 12 miesięcy.
  • małe inwestycje będą mogły być realizowane bez decyzji pozwolenia na budowę
  • zasada żółtej kartki (wstrzymanie budowy będzie poprzedzone nakazem usunięcia stwierdzonych w trakcie budowy usterek. Tylko nie wykonanie zaleceń nadzoru będzie skutkowało wstrzymaniem budowy)

Trzeba mieć tylko nadzieję, że za dwa lata powstanie kodeks procesu inwestycyjnego. Pytaniem pozostaje, co będzie zawierał i w jaki sposób uprości proces decyzyjny w budownictwie ?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s