Murawa na stadionach piłkarskich

W trakcie Euro 2012 ciągle słyszeliśmy narzekania na murawę stadionów. Szczególne kłopoty z trawą ma stadion w Poznaniu.  Murawa na tym stadionie była już wielokrotnie wymieniana. Za każdym razem bez efektu. Podobno główną przyczyną jest brak odpowiedniego nasłonecznienia murawy. To trochę dziwne tłumaczenie, bo istnieją odpowiednie gatunki trawy, które przeznaczone są do układania w zacienionych terenach. Takich stadionów, jak w Poznaniu, na świecie jest więcej i nie słyszałem, aby były aż takie problemy z trawą. Ponieważ również w trakcie mistrzostw, UEFA zażądała wymiany fragmentów murawy, a w jakim stanie była trawa na boiskach, to każdy mógł zobaczyć w swoim telewizorze, więc coś tutaj jest nie tak.

Nie wiem kto projektował, wykonywał a następnie nadzorował dobór i układanie murawy na boiskach stadionowych, ale roboty nie zostały właściwie zrealizowane. Pytaniem jest, jaka jest tego przyczyna ?

problemy z trawą na polskich stadionach
będą trwały jeszcze długo po zakończeniu Euro

Z drugiej strony, wydaje się mało prawdopodobne, aby stadiony zostały nieprawidłowo zaprojektowane.

Trawa na stadionie musi być ułożona na odpowiedniej glebie dostosowanej do warunków technicznych i klimatycznych na danym stadionie. Najważniejsze jest dobre ukorzenienie trawy w danych warunkach. Należny więc dobrać odpowiedni gatunek trawy, biorąc pod uwagę takie jej cechy, jak: długość korzeni trawy, odporność na ścieranie, przyrosty dobowe.  Drugim elementem jest gleba, w które rośnie trawa. Gleba nie może przede wszystkim pozwalać na tworzenie się błota w trakcie podlewania.  Dodanie odpowiedniej ilości piasku do gleby pozwala na stworzenie odpowiednich warunków dla wzrostu trawy.  Najważniejszy jest jednak proces pielęgnacji trawy. Odpowiednie podlewanie i przycinanie trawy ma decydujący wpływ na trwałość nawierzchni.

Brzmi to wszystko bardzo prosto, ale niestety nie jest takie proste w realizacji. Potrzeba tutaj odpowiedniego i wieloletniego doświadczenia. Niestety w Polsce stadiony z prawdziwą murawą z trawy oddane zostały do eksploatacji w ciągu kilku ostatnich lat … i tych fachowców po prostu nie mamy. I w tym można też upatrywać problemu z trawą na polskich stadionach. Wydawałoby się, że fachowcy np. z Anglii rozwiążą problem. Niestety warunki klimatyczne w Polsce nie są takie same, jak w Anglii. Obawiam się, że problemy z trawą na stadionach piłkarskich jeszcze trochę potrwają.  Doświadczenia zdobywa się latami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s