Dachówka fotowoltaiczna zrewoluzjonizuje budownictwo i energetykę

panel słonecznie to nie jest dobre rozwiązanie dla dachu

Energia słoneczna to najtańszy surowiec do produkcji użytecznej dla człowieka energii, który dostępny jest w każdym zakątku Ziemi. Jednak technologie, którymi obecnie dysponujemy nie są konkurencyjne cenowo w stosunku do tradycyjnych technologii opartych na surowcach kopalnych. W dalszym ciągu produkcja energii elektrycznej z surowców kopalnych dominuje na całym świecie.

Można jednak z dużym prawdopodobieństwem prognozować, że ta sytuacja w niedługim czasie ulegnie radykalnej zmianie. Obecnie, oprócz surowców kopalnych wykorzystywane są na skalę przemysłową woda i wiatr do wytwarzania energii elektrycznej. Przyszłość należny jednak do energii słonecznej. Gwałtowny rozwój przemysłu fotowoltaicznego spowodowany jest w dużej części awarią elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Ogniwa fotowoltaiczne, które umożliwiają pozyskiwanie prądu elektrycznego z energii słonecznej w niedługim czasie będą dostępne powszechnie. Wiele firm na świecie pracuje intensywnie nad nowatorskimi metodami produkcji ogniw fotowoltaicznych. Technologia produkcji paneli słonecznych oparta jest obecnie w 90 % na ogniwach krzemowych mono i polikrystalicznych.

dachówka fotowoltaiczna to przyszłość pokryć dachowych

Prowadzone są prace badawcze nad wykorzystaniem innych pierwiastków, które są bardziej elastyczne, np. telluru. Główny nacisk w badaniach położony jest na zwiększenie sprawności ogniw oraz rozwiązania związane z magazynowaniem nadmiaru  energii w formie użytkowej

W dalszym ciągu ogniwa krzemowe są stosunkowo drogie, ponieważ potrzeba jest do ich wytworzenia stosunkowo duża ilość drogiego surowca. Prognozuje się, że produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych będzie w ciągu 5 lat najtańszą metodą pozyskiwania energii na świecie. Spowoduje to olbrzymie zmiany w całej gospodarce światowej. Można z dużym prawdopodobieństwem prognozować, że na całym globie powstaną dziesiątki fabryk produkujących dachówkę fotowoltaiczną. Miliony domów staną się mini elektrowniami, które wytworzą i zmagazynują energię elektryczną potrzebną do funkcjonowania całego domu.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Dachówka fotowoltaiczna zrewoluzjonizuje budownictwo i energetykę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s