Kolektor słoneczny vs Moduły Fotowoltaiczne

Kolektor słonecznyurządzenie służące do przemiany energii słonecznej na energię cieplną. Kolektor słoneczny przeznaczony jest do ogrzewania wody użytkowej, wspomagania centralnego ogrzewania oraz ogrzewania wody w basenach kąpielowych.

Budowa kolektora słonecznego i zasada działania:

1. Szyba kolektora – ze szkła hartowanego o wysokiej przepuszczalnością promieniowania słonecznego (ponad 90% widma energetycznego).

Kolektor słoneczny czy ogniwo fotowoltaiczne ?

2. Absorber – płyta miedziana o wysokim przewodnictwie cieplnym, pokryta warstwą pochłaniającą promieniowanie słoneczne. Pod płytą absorbera zainstalowane są rury miedziane, w których przepływa np. glikol. Zadaniem glikolu jest odebranie ciepła z powierzchni absorbera i przekazanie go do wody użytkowej w podgrzewaczu. W celu ograniczenia strat ciepła z kolektora, absorber umieszcza się w obudowie z izolacją termiczną z wełny mineralnej.

Ogniwa Fotowoltaiczne (połączone w szereg lub równolegle tworzą moduły fotowoltaiczne) – urządzenie służące do przemiany energii słonecznej na energię elektryczną.  Ogniowo jest przetwornikiem, w którym wykorzystywane jest zjawisko fotoelektryczne do przemiany energii.  Moduł składa się z połączonych (zlutowanych) ze sobą ogniw słonecznych, zalaminowanych w folii PVB, pokryte szybą i oprawione w ramy.  Moduły fotowoltaiczne mają moc od 5W do 230W.

Co bardziej opłaca się stosować ? Najlepiej sporządzić biznes plan z uproszczona analizą opłacalności inwestycji. Oba urządzenia wykorzystują tą samą energię słoneczną, jednak przetwarzają ją na inny rodzaj energii.

Bardziej uniwersalne są moduły fotowoltaiczne, ponieważ mogą produkować energię elektryczną oraz wykorzystać tą energię do zasilania grzałki elektrycznej, która będzie ogrzewała wodę w zbiorniku (lub glikol). W ten sposób moduły fotowoltaiczne mogą służyć do tych samych celów, co kolektory słoneczne. Wybranie jednej, czy też dwóch instalacji w domu zależy od wyników analizy opłacalności inwestycji, którą warto wykonać w postaci prostego biznes planu.

moduły fotowoltaiczne bardziej opłacalne ?

Czas zwrotu z inwestycji solarnej jest uzależniony

  • od ilości energii słonecznej dostępnej w danym rejonie.  Średnioroczną wartość energii promieniowania słonecznego w Polsce można przyjąć na poziomie 1o50 kWh/m2, a średnioroczną liczba godzin nasłonecznionych na poziomie  1600 h/a.  Wydajność systemu solarnego = 1600 h/a / (365 dni x 24 h) =  18 %.
  • cen energii elektrycznej na rynku wraz z przesyłem i opłat stałych

Biznes plan musi być jednak wykonany dla każdego przypadku oddzielnie, ponieważ oprócz powyższych czynników podstawowe znaczenie dla opłacalności inwestycji będzie miała konfiguracja systemu.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Kolektor słoneczny vs Moduły Fotowoltaiczne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s