Poręcz LED. Oświetlenie to nowa funkcja poręczy na klatce schodowej?

9375b-pow39Schody między piętrami zwykle wyposażone są w balustradę. Podstawową funkcją balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa dla osób przemieszczających się schodami. Jednak nawet w takich przypadkach, gdy bezpieczeństwo zapewnione jest w inny sposób i nie jest wymagany montaż balustrady, to montowana jest na ścianie poręcz. I to z poręczą związana jest druga istotna funkcja balustrady. Poręcz zwiększa komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się po schodach, szczególnie osobom starszym i dzieciom.

Klatki schodowe w wieżowcach to drogi ewakuacyjne. W punktowcach klatka schodowa często umieszczona jest wewnątrz budynku i jest oświetlona tylko światłem sztucznym. Okazuje się, że można funkcję poręczy rozszerzyć o funkcję oświetlenia klatki schodowej. Poniżej prezentuję kilka fotografii projektu koncepcyjnego „poręczy LED”. Autorem projektu jest Zoran Sunjic.

Poręcz wykonana jest z polimerowych cylindrów wytłaczanych termicznie, w których centralnie umieszczony jest mniejszy cylinder. W mniejszym cylindrze montowany jest wąż świetlny LED. Na końcach poręczy znajdują się przyciski służące do włączenia oświetlenia poręczy.

Czy poręcz LED może mieć zastosowanie na szerszą skalę i zastąpi tradycyjne poręcze? Projekt jest bardzo interesujący i zapewne znajdzie zastosowanie w wielu obiektach biurowych i mieszkaniowych… a może już został zastosowany i ktoś z czytelników bloga podzieli się tą wiedzą?

Reklamy

23 uwagi do wpisu “Poręcz LED. Oświetlenie to nowa funkcja poręczy na klatce schodowej?

 1. Świetny pomysł. Jestem w trakcie wykonywania oświetlenia na schodach i przyznam że pomysł jest b.fajny. jeśli coś podobnego wykonam to podziele się uwagami.

 2. minusem pewnie jest to ze sie nagrzewa, wiec jesli bedzie sie dlugo palic to pozniej mozna sie lekko poparzyc. ale i tak dobry pomysl.

  1. LEDy słyną z tego że prawie się nie grzeją, więc to nie będzie problemem. tylko trzeba doprowadzić zasilanie. Trzeba schować gdzieś zasilacz, bo diody dobrze świecą jedynie przy stałym napięciu.

   1. MArek :
    LEDy słyną z tego że prawie się nie grzeją, więc to nie będzie problemem. tylko trzeba doprowadzić zasilanie. Trzeba schować gdzieś zasilacz, bo diody dobrze świecą jedynie przy stałym napięciu.

    A kto ci powiedział, że LED-y świecą przy stałym napięciu?! Nie pisz jak nie masz o czymś pojęcia.

  2. Niestety polskie społeczeństwo w przeciwieństwie do ledów się nagrzewa. Nie chciałbym widzieć czegoś takiego po tygodniu w przeciętnym bloku (gdzie de facto takie rozwiązanie najbardziej by sie przydało).

 3. no poręcz wcale nie musi się świecić cały czas, wystarczy że będzie świeciło się domyślnie przez np. minutę, i na każdym piętrze (bądź półpiętrze) – jeżeli mówimy o klatce schodowej wieżowca – czujnik ruchu, który resetuje licznik na kolejną minutę

 4. oj „znafcy znafcy” ledy sie nie grzeją tak, to dotknij radiatora od power leda to sie przekonasz czy się nie grzeja, ciepło faktycznie nie jest wydzielane do przodu tak jak przy standartowej żarówce natomiast do tyłu, pięcio watową /5W/ żarówką E27 LED jesteś w stanie się poparzyć dotykając jej radiatora z tyłu

 5. LEDy się grzeją, ale słabo. Chrzanić to – nawet gdyby się grzały to wg. tego projektu ich nie dotykasz, więc w czym problem?

  1. Wszystko, przez co przepływa prąd nagrzewa się. Kwestia tylko tego, jaka jest sprawność urządzenia, oraz na jak dużej powierzchni ta moc jest wydzielana.

 6. ja widzę inny minus tego pomysłu, jeśli ma to być jedyne źródło światła to powinno świecić na tyle mocno że… będzie ośłepiało użytkownika, spróbujcie oglądać dłuższy czas grubą świetlówkę z odległości wyciągniętej ręki, mało przyjemne. rozwiązaniem byłoby osłonięcie rury tak, by oświetlała klatkę wyłącznie światłem odbitym. z jednej strony słabe światło z drugiej oślepianie, mało komfortowe rozwiązanie moim zdaniem.
  pomijam, że wandale pokochają walkę z mieczami Jedi…

 7. Witam,

  Nasza firma produkuje balustrady z podświetleniem LED do zastosowania na zewnątrz oraz wewnątrz budynków. Mamy dopracowany system oraz kilkanaście rozwiązań, począwszy od podświetlenia dekoracyjnego po oświetlenie drogi ewaluacyjnej LED’ami do 5W. Zapraszam do naszego serwisu oraz sklepu internetowego. http://eskat.com.pl/eskatt/balustrady_podswietlane.html oraz sklep internetowy: http://www.eskatt.pl/balustrady-podswietlane-led-c-162.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s