Domy pasywne to przyszłość budownictwa.

Przyszłe koszty utrzymania mieszkania lub domu to najbardziej istotny element dla zdecydowanej większości inwestorów. Koszty energii, która jest niezbędna do funkcjonowania domu to największy składnik kosztów eksploatacji domu. Technologia, która obecnie jest dostępna umożliwia znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię dla obiektów mieszkalnych. Niestety, ale przyszłe oszczędności na energii, to konieczność zwiększenia nakładów inwestycyjnych na dom. Cała sztuka polega na tym, aby umieć zoptymalizować koszty inwestycyjne, pod kątem przyszłych oszczędności na kosztach energii.
Jednym z rozwiązań są tzw. domy pasywne.  Obecnie budowa takich domów w Polsce stanowi margines budownictwa mieszkaniowego. Jednak od 2020 r. domy pasywne mają być w Polsce standardem. Taki jest wymóg Dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2010/31/UE z 19 maja 2010 roku.

Podstawowym kryterium zaliczenia obiektu mieszkalnego do domu pasywnego  jest roczne zużycie energii do ogrzewania na poziomie poniżej 15 kWh/m². W takim obiekcie do ogrzania 1 m² potrzeba tylko 1,5 l oleju opałowego, lub 1,7 m³ gazu ziemnego. W tradycyjnych domach zużycie energii kształtuje się na poziomie 120 kWh/m².

Aby osiągnąć powyższe parametry należy budować obiekt z takich materiałów, które umożliwiają ograniczenie strat ciepła. Drugim elementem jest wybór takiej technologii i konstrukcja, która umożliwia odbiór ciepła z obiektu, w celu ponownego wykorzystania. Ograniczenie strat ciepła uzyskuje się poprzez dobór przegród zewnętrznych i stolarki okiennej o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz odpowiednią konstrukcję systemu wentylacyjnego i zastosowanie gruntowych wymienników ciepła. Istotnym elementem w tego typu obiektach jest wykorzystania ciepła promieniowania słonecznego oraz  ciepła oddawanego przez urządzenia i ludzi.

Budowa domów pasywnych może być od przyszłego roku bardziej opłacalna. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie dopłacał inwestorom budującym domy pasywne.  Bezzwrotne dofinansowanie w przypadku domu będzie możliwe w kwocie do 50 tys, a w przypadku zakupu mieszkania w budynkach pasywnych do 16 tys. zł. Program będzie obowiązywał do 2018 roku.

O dopłaty z funduszu  będą mogły ubiegać się osoby, które spełniają szereg wymogów formalnych,

 • posiadają pozwolenie na budowę (dom)
 • posiadają prawo do dysponowania gruntem (dom),
 • udokumentują przeniesienia przez dewelopera prawa własności nieruchomości wraz z domem lub prawo wieczystego użytkowania domu lub mieszkania.
 • zakończą budowę w terminie 3. lat od podpisania umowy z Funduszem,
 • zaciągną na budowę (zakup) kredyt bankowy,

Wypłata dopłaty nastąpi po spełnieniu wymogów formalnych oraz przedstawieniu certyfikatu potwierdzającego, że obiekt mieszkalny spełnia wymogi domu pasywnego, które założono w projekcie budowlanym.

Nakłady inwestycyjne konieczne do wybudowania domu pasywnego są większe w porównaniu z nakładami na tradycyjny dom. Szacuje się, że dom pasywny kosztuje od 3 do 30 % więcej, niż tradycyjny. W przypadku gdy nakłady na dom będą oscylowały w granicach 350 tys. zł, to wzrost nakładów dla domu pasywnego wyniesie od 10,5 tys zł do 105 tys. zł. Wydaje się, że oferta Funduszu jest bardzo atrakcyjna, ale w konkretnym przypadku należy wykonać dokładną analizę opłacalności, przy uwzględnieniu dodatkowych przyszłych oszczędności na energii cieplnej.

Source: minimalisti.com via Mark on Pinterest

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Domy pasywne to przyszłość budownictwa.

 1. Witam,
  według mnie może i domy pasywne są drogie, może i jest masa problemów przy domaganiu się zwrotów z inwestycji, może i nie są tanie, aczkolwiek wiem, że to przyszłość i przy odpowiednich zmianach Rządzących będą one jeszcze bardziej popularne.
  Pozdrawiam

 2. Zgadzam się w 100%, że budownictwo pasywne jest przyszłościowe. Od pewnego czasu zastanawiam się nad budową domu i ciągle poszukuję informacji. Oglądałam nawet parę projektów na stronie: http://domy.procyon.com.pl/. Brałam pod uwagę złożenie wniosku o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W związku z tym mam pytanie, czy zostały podane wszystkie wymogi formalne w artykule dla osób, które chcą starać się o dopłatę? Czy jeszcze trzeba spełnić jakieś dodatkowe kryteria?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s