Zagrożenie katastrofą budowlaną obok budowy II linii metra warszawskiego

5 października w godzinach porannych przy budynkach na ulicy Szkolnej i Świętokrzyskiej w bezpośredniej bliskości wykopu II linii metra warszawskiego nastąpiło osunięcie się ziemi. Wynikiem osunięcia ziemi było odsłonięcie fragmentu ścian podziemia i fundamentów budynków. Bezpośrednią przyczyną zapadnięcia się ziemi była uszkodzona instalacja wodociągowa.  Rano służby ratunkowe ewakuowały z zagrożonych budynków około 100 osób. Wykonawca podjął natychmiastowe działania w celu zasypania osuwiska. Do zabezpieczenia użyto mieszanki cementowej.

Niestety, ale byliśmy o krok od katastrofy budowlanej. Budowa metra pod ulicą Świętokrzyską prowadzona jest na znacznej długości metodą odkrywkową. Wzdłuż wykopu, w odległości od kilku do kilkunastu metrów usytuowanych jest wiele budynków mieszkalnych i biurowych, w tym budynek Poczty Głównej. Czy taka sytuacja nie powtórzy się za kilka lub kilkanaście dni? Kilka tygodni temu została zalana budowana stacja metra Powiśle. Niestety, ale prowadzenie i nadzór tej budowy nie jest najwyższych lotów. Do takich awarii w ogóle nie miało prawa dojść. To kompromituje inwestora i wykonawców.

Wice prezydent Warszawy Pan Wojciechowicz w wywiadzie udzielonym TVN24 w programie Fakty po faktach powiedział, że „…to nie jest nadzwyczajna sytuacja. Takie rzeczy się zdarzają...„. Rozumiem, że Pan Wojciechowicz nie jest inżynierem budowlanym i takie słowa mógł wypowiedzieć, ale przecież w Ratuszu powinien mieć doradców!  Panie Prezydencie chciałem Pana poinformować, że każda awaria na budowie to jest sytuacja nadzwyczajna i przy prawidłowo prowadzonej budowie nie ma prawa się zdarzyć. To, że awarie i katastrofy budowlane zdarzają się to już inna bajka. Dzisiejsza awaria otarła się o katastrofę budowlaną i to jest ostatni dzwonek dla wszystkich, którzy mają cokolwiek do powiedzenia przy budowie metra.

Może warto poszukać fachowców do koordynacji tej wielkiej budowy.

Przejście pomiędzy budynkiem, a ogrodzeniem budowy metra to zaledwie kilka metrów. W miejscu w którym na zdjęciu stoi dźwig nastąpiło osuwisko.
Czy jedynym efektem tej awarii będzie zamknięcie ulicy Świętokrzyskiej również dla ruchu pieszego?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s