„minimal housing” to przyszłość budownictwa czy tylko ekstrawagancja?

Od czasu do czasu jesteśmy zaskakiwani informacjami o realizowanych projektach mieszkaniowych, których podstawowym wyróżnikiem i … zaletą w opinii pomysłodawców  jest minimalizowanie powierzchni mieszkania z jednoczesnym zapewnieniem wszystkich jego funkcji.  We Wrocławiu mają powstać „mikroskopijne” kawalerki przeznaczone dla studentów. Jak donosiła w marcu prasa Firma Dolnośląskie Inwestycje kupiła dawny Hotel Asystenta we Wrocławiu, który zamierza przebudować na mieszkania o powierzchni od 12 do 23 m2.  Pierwszy etap inwestycji miał być oddany w 2013 roku. Niestety nie wiem, czy ta inwestycja zostanie zrealizowana, ponieważ poza wpisem KRS  nie znalazłem żadnych informacji o tej firmie. Niemniej pomysł jest, więc wcześniej, czy później jakiś start-up spróbuje takiej realizacji.

 Hypercubus Studio WG3 Source: freshome.com via Pavel on Pinterest

„Minimal housing” to również realizację obiektów mobilnych. Oczywiście na wielu budowach widzimy całe biura stawiane z kontenerów, które po zakończeniu budowy są przemieszczane w nowe miejsce. Ale nie jest to „minimal housing”. Minimalne mieszkania, które można przemieszczać oferuje austriacka firma Studio WG3. Projekt nazywa się Hypercubus i przeznaczony jest w swoim pierwotnym zamyśle jak oferta mieszkań turystycznych.

Hypercubus Studio WG3 Source: freshome.com via Lola on Pinterest

Hypercubus to mała jednostka modułowa, która charakteryzuje się dużą mobilnością. W trakcie sezonu turystycznego właściciel może ją szybko przemieszczać z miejsc o małym ruchu do miejsc o dużym zapotrzebowaniu na kwatery turystyczne. Hypercubus oferuje bardzo wysoki standard i nowoczesne wnętrze z możliwością adaptacji do indywidualnych upodobań.  Powierzchnia pojedynczej kostki to około 20 m2. Mieszkanie typu Hypercubus może być również interesującą ofertą dla artystów lub osób, które chciałyby spędzić w wybranym miejscu wolny czas … a następnie zmienić otoczenie na inne.

Hypercubus Studio WG3 Source: archdaily.com via Erin on Pinterest

Czy mobilne małe mieszkania nie staną się w przyszłości standardem? Obecne czasy wymagają od nas mobilności. Zmiana miejsca zamieszkania to konieczność uciążliwej przeprowadzki lub konieczność wynajmu drugiego mieszkania. Czy nie nadejdą niedługo czasy, że zmieniając miejsce zamieszkania zabierzemy ze sobą również swoje ukochane mieszkanie? Postęp techniczny powoduje, że człowiek potrzebuje do swojej komfortowej egzystencji coraz mniej rzeczy, a co za tym idzie coraz mniejszej powierzchni. Dla wielu osób te słowa pewnie będą brzmiały, jak niedorzeczność? Ale czy tak samo będzie za 50 lat?

Hypercubus Studio WG3 Source: architizer.com via || BENDIXEN on Pinterest

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “„minimal housing” to przyszłość budownictwa czy tylko ekstrawagancja?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s