Turbina wiatrowa firmy Siemens z najdłuższą na świecie łopatą wirnika.

6 października 2012 roku firma Siemens Energy rozpoczęła testy turbiny wiatrowej o mocy 6MW, która wyposażona została w najdłuższe na świecie łopaty wirnika. Średnica pola wirnika wynosi 154 m. Turbina została zmontowana w Danii w miejscowości Østerild.  Łopaty turbiny SWT-6.0-154 mają 75 metrów długości.  Elektrownia jest w stanie wyprodukować 25 000 000 kilowatogodzin energii elektrycznej, co wystarczy do zasilania 6.000 gospodarstw domowych.

Pierwszą testową elektrownię wiatrową o mocy 6MW Siemens uruchomił w maju 2011 w duńskiej miejscowości Høvsore.  Szeregowa wersja 6MW turbiny wiatrowej będzie używać 154 m wirnika i w planach firmy Siemens ma to być podstawowa turbina wiatrowa dla morskich farm wiatrowych.

Source: designboom.com via Kevin on Pinterest

Szczególnie ważne, a może i najważniejsze dla turbiny wiatrowej są łopaty wirnika. Gdy budowane są coraz bardziej monstrualne elektrownie wiatrowe o kosztach energii wiatrowej w takiej elektrowni w dużej części decydują ciężar i stabilność łopat.  Łopaty nowej elektrowni firmy Siemens charakteryzują się stosunkowo niedużym ciężarem. Stabilność i wydajność w szerokim zakresie prędkości wiatru uzyskano dzięki specjalnym aerodynamicznym profilom. Do produkcji łopat B75 wykorzystano opatentowaną przez Siemensa metodę IntegralBlade, który pozwala na produkcję łopat wirnika z jednego odlewu bez połączeń klejowych. Dzięki tej metodzie łopaty są do 20 % lżejsze od łopat produkowanych tradycyjnymi metodami, ale i tak ważą 25 ton.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s