Jeden z siedmiu nowych cudów świata rzeźba Chrystusa Odkupiciela w Rio to również dzieło sztuki budowlanej.

Symbolem Rio de Janeiro w Brazylii jest 38-metrowy pomnik Chrystusa Odkupiciela. Pomnik został odsłonięty 12 października 1931 roku na szczycie granitowej góry Corcovado. Ta imponująca statua została zaliczona w 2007 roku do siedmiu nowych cudów świata.

Prace nad pomnikiem trwały od 1922 roku do 1931 roku i kosztowały 250.000 dolarów amerykańskich (ca 3.3 mln USD w cenach 2012).

Jednym z twórców pomnika jest Paul Landowski, który urodził się w Paryżu i był synem uchodźcy, uczestnika powstania styczniowego z 1863 roku. Paul Landowski był absolwentem Narodowej Akademii Francuskiej. W trakcie swojej ponad 50-letniej kariery artystycznej stworzył około pięćdziesięciu rzeźb, które w większości znajdują się w Paryżu.

Statua Chrystusa Odkupiciela została zaprojektowana przez brazylijskiego inżyniera Heitora da Silva Costę. Pomnik został wyrzeźbiony przez Paula Landowskiego, a strukturę żelbetową pomnika zaprojektował Albert Caquot. Niektóre źródła podają, że głowa i ręce Chrystusa zostały zaprojektowane przez Landowskiego.

Rzeźba Chrystusa Odkupiciela została stworzona w częściach, które następnie przewieziono na górę Corcovado. Do przewiezienia części rzeźby wykorzystano kolejkę Corcovado Rack Railway. Konstrukcja pomnika zbudowana jest z betonu zbrojonego. Rzeźba od zewnątrz obłożona jest mozaiką ze steatytu. Steatyt to bardzo miękka skała, którą można łatwo obrabiać, ze względu na dużą zawartość talku. Dzięki temu uzyskuje się gładką powierzchnię. Steatyt jest bardzo trwały i odporny na trudne warunki klimatyczne. Steatytowa mozaika pomnika wykonana jest z trójkątnych kamyków o rozmiarach około 4 cm długości i 5 mm grubości.

Mozaika ze steatytu. Zdjęcie pochodzi z opisu remontu z 2010 roku udostępnionego przez Marcia Bragę. http://www.marciabraga.arq.br/voi/images/stories/pdf/christ_the_redeemer-icom-cc_2011.pdf

Od czasów powstania pomnik poddawany był wielu pracom konserwatorskim. W 2008 roku w pomnik uderzył piorun, który uszkodził palce, brwi i głowę rzeźby Chrystusa Odkupiciela. W wyniku podjętych prac wszystkie uszkodzenia zostały usunięte.

Zachęcam do obejrzenia filmu z prac konserwatorsko – renowacyjnych prowadzonych w 2010 roku. Ściężka dźwiękowa jest w języku portugalskim, ale mam nadzieję, że wysokiej jakości zdjęcia i detale, które można obejrzeć w filmie wynagrodzą tą niedogodność. Świetny film!

Pomnik Chrystusa Odkupiciela to dzieło wielu artystów i inżynierów. To nie tylko dzieło artystyczne, ale również budowla inżynierska.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s