Pionowo podnoszony, most zwodzony Bacalan-Bastide w Bordeaux

We francuskim Bordeaux trwają obecnie ostatnie prace związane z budową i oddaniem do eksploatacji nietypowego mostu zwodzonego. To pionowo podnoszony, zwodzony most Bacalan-Bastide nad rzeką Garonną. Most składa się z trzech sekcji, z których środkowa będzie podnoszona w momencie przepływania dużych i wysokich statków.

Środkowe przęsło o wadze 2 600 ton będzie można podnieść na 53 metry. Przęsło będzie podnoszone na 4 pylonach, które mają 77 metrów wysokości. Oczekuje się, że w ciągu roku most będzie zwodzony 120 razy. Czas podnoszenia przęsła to tylko 11 minut.

Środkowe przęsło będzie dźwigane na linach, a przeciwwagi będą poruszały się wewnątrz pylonów.

Source: google.fr via François on Pinterest

Dane techniczne mostu:

  • długość – 433 metry
  • szerokość drogi – 43 metry (2 pasy dla publicznego transportu – tramwaje, 4 pasy dla transportu samochodowego, 2 pasy piesze i ścieżka rowerowa)
  • sekcje stalowe mostu (2 stałe sekcje o długości 150 metrów każda, sekcja podnoszona o długości 120 metrów). Sekcje zostały wyprodukowane w Wenecji i drogą morską przetransportowane barkami do Bordeaux.

Projektantem mostu jest Egis-JMI, Lavigne & Cheron Architects, and Hardesty & Hanover.  Nakłady inwestycyjne na budowę mostu to 145,8 mln euro. Prognozuje się, że roczny koszt utrzymania mostu wyniesie 500 tys. euro.

Most zostanie oddany do użytkowania do końca 2012 roku i będzie nosił imię byłego prezydenta Francji Jacques Chaban-Delmas.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Pionowo podnoszony, most zwodzony Bacalan-Bastide w Bordeaux

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s