Budownictwo mieszkaniowe w epoce żelaza.

Budownictwo mieszkaniowe w epoce żelaza? To brzmi trochę prowokacyjnie, bo trudno odnieść to określenie do prehistorii. Jednak budownictwo towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Wiele budowli z tego okresu przetrwało do dnia dzisiejszego. Jednak są to budowle z kamienia naturalnego i cegły. Budynki, w których mieszkał zwykły człowiek nie wytrzymały próby czasu, ponieważ były konstruowane głównie z budulca pochodzenia roślinnego. Tam, gdzie archeolodzy odnajdują ślady obecności człowieka, często obok narzędzi codziennego użytku, znajdują się szczątki domostw.

Rekonstrukcja domostwa z epoki żelaza (Kornwalia) Source: canopyandstars.co.uk via Laura on Pinterest

Przełomową epoką w rozwoju ludzkości była epoka żelaza, która nastąpiła po epoce brązu. To wtedy żelazo stało się głównym surowcem dla wytwarzania narzędzi. Najstarsze wyroby z kutego żelaza (głównie pochodzenia meteorytowego), pochodzą z XV i XIV wieku p.n.e. z terenów państwo Hetytów. Do Europy żelazo dotarło w epoce brązu przez tereny półwyspu Bałkańskiego oraz Kaukaz. Na terenach dzisiejszej Polski epoka żelaza trwała od VI-V wieku p.n.e. do VI wieku n.e. (opanowanie Kotliny Karpackiej przez Awarów).

Source: flickr.com via Katherine on Pinterest

Wiedza, którą współcześnie zdobywamy dzięki odkryciom archeologicznym, umożliwia nam dokonanie rekonstrukcji dawnych domostw. W wielu miejscach na świecie powstały archeoparki, w których zrekonstruowano domostwa z odległej przeszłości. Archeoparki to ośrodki archeologii eksperymentalnej, które działają w formie „muzeów na świeżym powietrzu”.

Domostwo z epoki żelaza. Castell Henllys, Walia. ,Source: iwanttobehere.com via Vanessa on Pinterest

Jednym z najbardziej znanych archeoparków w Europie jest ośrodek archeologii doświadczalnej w Lejre w Danii. Lejre oddalona jest o kilka kilometrów od Roskilde. Jest to kompletnie zrekonstruowana wioska Wikingów z epoki żelaza. Archeopark zajmuje teren 43 hektarów. W okresie letnim w wiosce Wikingów mieszkają całe rodziny woluntariuszy. Woluntariusze demonstrują codzienne życie dawnych mieszkańców z okresu żelaza.

Archeopark w Lejre w Danii. Source: sagnlandet.dk via Ingrid on Pinterest

Również w Polsce powstaje podobny archeopark, jednak nie na taka skalę, jak w Danii. Na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach rekonstruowana jest osada starożytnego hutnictwa metali. Teren województwa świętokrzyskiego to obszar na którym kultywowane są zwyczaje z okresu żelaza.  W Nowej Słupi u podnóża Łysej Góry odbywają się corocznie Dymarki Świętokrzyskie. Celem tej imprezy jest prezentacja uzyskiwanie żelaza metodą stosowaną w okresie rzymskim. Badania archeologiczne na tym terenie potwierdziły, że w starożytności funkcjonował tu największy w Europie Środkowej okręg górniczo-hutniczy. Należy mieć nadzieję, że zrekonstruowana osada hutnicza w archeoparku w Starachowicach będzie w przyszłości jedną z istotnych atrakcji turystycznych Polski.

Archeopark w Lejre w Danii. Source: mariahelleberghome.homestead.com via Omhu on Pinterest

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Budownictwo mieszkaniowe w epoce żelaza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s