Dobry kierownik budowy pilnie poszukiwany.

Praca w budownictwie

Specjaliści poszukiwani

Od kilku lat nieprzerwanie trwa boom na specjalistów z branży budowlanej, których niestety w Polsce brakuje. Wielu świetnie wykształconych i doświadczony inżynierów, elektryków oraz hydraulików wyjechało na zachód w pogoni za lepszymi pieniędzmi i perspektywami rozwoju, których jeszcze 10 lat temu, w Polsce było próżno szukać. Dziś ta sytuacja się poprawia, a zarobki w branży są wyższe niż jeszcze dekadę temu. Zmieniła się specyfika i podejście do pracy, pojawiły się nowoczesne urządzenia oraz maszyny, których używa się na zachodzie. Wielu teoretyków z branży budowlanej twierdzi, że to nie my wyszliśmy w kierunku zachodu, ale to zachodnie rozwiązanie wyszły w naszym kierunku i jest w tym szczypta prawda. Na Polskim rynku budowlanym, co raz więcej pojawia się firm z obcym kapitałem, które stać na zakup nowoczesnych technologii oraz solidne opłacenie pracowników, pytanie jedynie, kiedy rodzime przedsiębiorstwa dostosują w pełni swoje standardy do tych zachodnich i będą mogły jak równy z równym konkurować z firmami z Niemiec, Francji czy Holandii.

Przyszłość usług budowlanych

Na podstawie obserwacji rynku usług budowlanych można wnioskować, że nieprzerwanie zwiększa się ilość inwestycji budowlanych, które do realizacji wymagają świetnie wykształconych oraz doświadczonych inżynierów i budowlańców. W dzisiejszych czasach, duża inwestycja budowlana to nie grupa ludzi z łopatami i betoniarką, a całe mnóstwo nowoczesnych maszyn i technologii, które należy umieć obsłużyć. Oznacza to, że absolwenci studiów po kierunkach inżynierskich i budowlanych nie powinni mieć żadnych problemów ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie. Patrząc na rodzimy rynek obiektów, które czekają na realizację, można jasno stwierdzić, że na przestrzeni najbliższych kilkunastu lat to branża budowlana infrastruktury drogowej będzie tą, w której o pracę będzie najłatwiej, ponieważ w Polsce wciąż brakuje dróg na miarę Europejskich. Problemem jedynie być może zaangażowanie firm zagranicznych, w tym firm z dalekiego wschodu, które przebijają Polskie przedsiębiorstwa pod względem kosztów robocizny.

Ciężka praca się opłaca

Na podstawie danych udostępnionych przez specjalistów portalu http://www.infopraca.pl wynika, że średnia zarobków jest bardzo różna i nie zależna w tak dużym stopniu od faktycznego stanowiska, ale od wielkości przedsięwzięcia, przy jakim się pracuje. Okazuje się, że kierownik budowy pracujący w niewielkiej firmie trudniącej się budową niewielki domów jednorodzinnych, skazany jest na zarobki rzędu od 3 do 5 tysięcy złotych. Osoba na podobnym stanowisku, która jednak jest odpowiedzialna za budowę dużego obiektu takiego jak hala piłkarska czy też basen może liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 12 tys. złotych miesięcznie. Jak widać stawki rosną wraz z doświadczeniem oraz odpowiedzialnością za powodzenie konkretnej inwestycji. Jak pokazują dane udostępnione przez portal infopraca.pl, szeregowi pracownicy zarabiają od 2 do 4 tysięcy złotych miesięcznie, a wysokość ich zarobków również waha się od wielkości projektów, przy których pracują. Mierząc zarobki do ilości wysiłku poświęconego pracy, można stwierdzić, że zarobki są akceptowalne, jednak istnieje pewien dodatek. Wielu fachowców pracuje po godzinach lub w weekendy przy dodatkowych zleceniach wykończeniowych lub remontowych, gdzie mogą liczyć całkiem pokaźny zastrzyk gotówki.

Artykuł został przygotowany przez portal www.infopraca.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s