1 kilometr coraz bliżej? Chiński Sky City One w Changsha będzie najwyższym budynkiem świata.

Od setek lat trwa wyścig w budowaniu coraz to wyższych budynków. Posiadanie najwyższego budynku to wielki prestiż dla inwestora, ale i państwa. Czy tak jest w rzeczywistości? Dla tych, którzy uczestniczą w tym wyścigu pewnie tak jest. Może jednak ten wyścig, to tylko zaspakajanie próżności tych, którzy decydują się na tak drogie inwestycje.

Nie ma większego uzasadnienia ekonomicznego dla budowy tych monstrualnych obiektów. Nakłady inwestycyjne i koszty konserwacji takich budynków są nieporównywalnie większe, niż budowa niższych obiektów, które mogą spełniać te same funkcje. Budowanie drapaczy chmur w centrach największych metropolii, w których koszt gruntu jest bardzo wysoki, jest uzasadnione do pewnej wysokości obiektu. Niestety, ale ten wyścig przybiera na sile i zapewne będzie trwał. Osiągnięcie 1 kilometra wysokości budynku wydaje się zbyt łakomym kąskiem, aby wkrótce jakiś inwestor nie zdecydował się na taką budowę. Czy ten wyścig kiedyś się skończy, bo inżynieria materiałowa przegra z siłą grawitacji na Ziemi? Nie wiem.

Chiny nigdy nie wybudowały budynku, który byłby najwyższy na świecie. Jednak to wkrótce może się zmienić. Chińska firma Broad Group ogłosiła niedawno swoje plany odnośnie wybudowania najwyższego budynku na świecie. Budynek po akceptacji chińskich władz ma zostać wzniesiony pomiędzy grudniem 2012, a kwietniem 2013.

Konstrukcja drapacza chmur Sky City One w mieście Changsha ma zostać wzniesiona w trzy miesiące.

To oszałamiające tempo budowy (pięć pięter w ciągu doby) będzie możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody opartej na wstępnej prefabrykacji. Prefabrykaty będą scalane w duże bloki na miejscu budowy i przenoszone w górę na docelowe miejsce. Firma Broad ma już doświadczenie w mega szybkim wznoszeniu wieżowców. W zeszłym roku wzniosła konstrukcję 30 kondygnacyjnego budynku w 15 dni.

Budynek będzie miał 220 kondygnacji, a jego wysokość to 838 metry. Powierzchnia użytkowa to ponad milion m2. Drapacz chmur zamieszkają 17,400 osób, a ponadto będą w nim znajdować się hotele, szpitale, szkoły oraz oczywiście biura. W wieżowcu będą działały 104 szybkobieżne windy.

Budynek będzie tylko 10 metrów wyższy od obecnie najwyższego budynku na świecie Burj Khalifa. Wygląda na to, że na obecnym etapie rozwoju inżynierii materiałowej występują istotne problemy ze stosowaniem obecnie dostępnych materiałów budowlanych dla tak wysokich obiektów?

Prognozowane nakłady inwestycyjne Sky City One to 628 miliony USD. Nakłady inwestycyjne na realizację Burj Khalifa wyniosły aż 1.5 miliarda USD, a proces inwestycyjny trwał 5 lat.

Najwyższe budynki świata

  • Burj Khalifa, Dubai, UAE – 163 piętra /828 metrów
  • Abraj Al Bait l, Mecca, Saudi Arabia – 120 piętra / 601 metrów
  • Taipei 101, Taipei, Taiwan – 101 pięter / 509 metrów
  • Shanghai World Financial Centre, Shanghai, China – 101 pieter / 492 metry
  • International Commerce Centre, Hong Kong – 118 pięter / 484 metry
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s