Inżynier budowy poszukiwany

Stan branży budowlanej w Polsce

Rozkwit branży budowlanej w Polsce datuje się na okres powojenny, kiedy to setki zburzony miast wymagały odbudowy. Najbardziej zniszczona Warszawa potrzebowała aż kilkudziesięciu tysięcy budowlańców, którzy podnieśliby stolicę z gruzów i nadało miastu dawną świetność. Od tamtego czasu minęło już kilkadziesiąt lat, ale Polska wciąż jest w budowie, co oznacza, że stan branży budowlanej w Polsce jest aktualnie na wysokim poziomie, jeśli chodzi o ilość realizowanych projektów. Buduje się przede wszystkim wielorodzinne mieszkania, bloki, biurowce i drogi. Szacuje się, że obecnie w Polsce realizowanych jest nawet 20 tys. inwestycji budowlanych, na których średnio pracuje nawet 100 pracowników. Okazuje się, więc, że w Polsce działa ogromna liczba pracowników z branży budowlanej, co ma duży wpływ na rozwój branży w naszym kraju. Od kilku lat widać w branży pewnego rodzaju zmiany, jeśli chodzi o możliwości i technologie budowania zaawansowanych konstrukcji stalowo betonowych. Praca na budowie zmieniła się na przestrzeni lat do tego stopnia, że w wielu przypadkach jest to praca nie tyle fizyczna, co nawet umysłowa.

Inżynier budowy poszukiwany

Wraz z rozwojem branży budowlanej i wprowadzeniu dużej ilości zmian w obowiązujących technologiach i warunkach pracy, wiele firm poszukuje zaawansowanych i wykwalifikowanych pracowników. Uczelnie wyższe ukierunkowane na kształcenie absolwentów o profilu technicznym

Praca dla inżyniera budowlanego
Praca dla inżyniera budowlanego

i budowlanym nie nadążają z zapotrzebowaniem rynku budowlanego na wykształconych inżynierów. Okazuje się, że to właśnie inżynierowie budowy są najbardziej pożądani na obecnym rynku usług budowlanych. Oznacza to, że nadszedł dobry okres dla absolwentów uczelni wyższych o takim właśnie profilu. Nowoczesne konsorcja budowlane poszukują pracowników o ugruntowanej wiedzy technicznej, które zapewniają polskie uczelnie. Co raz więcej w branży zaawansowanych maszyn i urządzeń, które trzeba po prostu potrafić obsłużyć. Okazuje się, że inżynier budowy, to najczęściej poszukiwane stanowisko pracy we wszystkich serwisach ogłoszeniowych takich jak np.: infopraca.pl. Szacuje się, że obecnie nawet 3 tys. inżynierów budowy potrzebuje polska branża budowlana. Oferty znajdziesz tutaj.

Bycie inżynierem budowy

Branża budowlana w Polsce, to ogromne pieniądze, które idą na budowę infrastruktury mieszkalnej i drogowej w każdym mieście. Niewielka część tych pieniędzy wpływa oczywiście na konta pracowników, a posada inżyniera budowy należy do jednej z lepiej opłacanych w branży. Jak pokazują dane statystyczne, średnia pensja inżyniera budowy, który pracuje przy ważnych projektach komunikacyjnych i budowlanych wynosi nawet 5 tys. złotych miesięcznie.

Na takie wynagrodzenie może liczyć ponad 60% obecnych pracowników, a więc co z resztą? Okazuje się, że duża grupa inżynierów budowlanych zarabia powyżej 5 tys. zł, a ich pensje często w tym przypadku sięgają nawet magicznej granicy 10 tys. złotych. Od czego zależą te pensje? W dużej mierze pensja inżyniera budowy zależy od wielkości projektu, który jest realizowany. Osoby pracujące przy budowie wielkopowierzchniowych budowli mogą liczyć na większe zarobki, niż Ci, którzy odpowiadają np.: za remont bloków czy ulic. Warto jednak pamiętać, że im większa budowa, to także większa odpowiedzialność, ale również wymagane umiejętności i doświadczenie, które podobnie jak wysokie zarobki przychodzi z wiekiem w tej branży.

2 uwagi do wpisu “Inżynier budowy poszukiwany

  1. 5 tys zł. dla inżyniera budowy – proszę podpowiedzieć chociaż województwo, w którym tak płacą. Druga sprawa jest różnica w 5 tys. zł netto, brutto. Kwota brutto jest troszkę bardziej realna (na rękę wyniesie to około 3550 zł). Nie wiem czy szanowny Autor wie, ale przy obecnej sytuacji budownictwa w Polsce to nawet kierownik budowy czasami nie osiąga takich zarobków (zależy od firmy i budowy). Poza tym rynek budowlany nasycił się już kadrą inżynierską budowlaną, brakuje raczej inżynierów instalatorów (HVAC, elektryka).

    Obecnie osobą stającym przed wyborem kierunku studiów, stanowczo odradzałbym budownictwo. Studia są naprawdę trudne, a praca za 5 lat nie tak pewna. Kolejna sprawa, którą należy sobie uświadomić, a która jest niezmiernie ważna – BUDOWNICTWO w Polsce to ciągle nie jest zawód. Począwszy od pracowników fizycznych, murarz, zbrojarz, cieśla itd. bardzo często są to ludzie, którzy nie wybrali tej pracy z chęci lecz z musu. Często są to osoby, które wykształciły się w innym kierunku np. piekarz, mechanik i sytuacja życiowa zmusiła ich do poszukania pracy na budowie. Dodatkowo kadra kierownicza w mojej opinii, również często wybrała taką drogę kierując się obietnicą dobrych pieniędzy i łatwego zdobycia pracy, nie myśląc o minusach pracy czyli wiecznych nadgodzinach, delegacjach (często niepłatnych).

    Praca na budowie w Polsce w obecnym czasie to ciągle żywioł. Konflikty z inwestorem, walka z pracownikami na budowie, naciski na ekonomikę budowy, często kolidującą z jakością wykonania. Do wszystkiego należy dołożyć zasady BHP, a dokładnie notoryczny brak ich przestrzegania. Kończąc swój długi wywód podkreślam, że wybrałem budownictwo świadomie i kocham swój zawód, jednak apeluję do wszystkich, którzy to przeczytają – BĄDŹMY PROFESJONALISTAMI W NASZYM ZAWODZIE I PRZEDE WSZYSTKIM ZRÓBMY Z TEGO ZAWÓD, SZANOWANY ZAWÓD.

    Inż. budowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s