Wielka Warszawa ma 100 lat

Z dniem 1 kwietnia 1916 roku zaczął obowiązywać w Warszawie dekret, który znany jest jak dekret o „Wielkiej Warszawie„. Rozporządzenie w sprawie powiększenia terytorium zajmowanego przez Warszawę wydał generał-pułkownik Hans Hartwig von Beseler – generalny gubernator warszawski w latach 1915-1918. Był to czas I Wojny Światowej. Warszawa ciągle pamiętała czasy panowania carskich namiestników, którzy przez dziesiątki lat nie pozwalali rozwijać się Warszawie, zamieniając miasto w Twierdzę Warszawa. To właśnie cele doktryny wojennej carskiej Rosji uniemożliwiały harmonijny rozwój Warszawy w XIX wieku.

Ucieczka Rosjan w 1915 roku i wejście do Warszawy armii niemieckiej zmieniło sytuację Warszawy. Twierdza Warszawa uległa likwidacji. Dało to podwaliny pod rozwój miasta. Powiększenie terenów Warszawy było fundamentalną zmianą. Terytorium miasta rozstało powiększone o 82,1 km2. Teren Warszawy zwiększył się z 33 km2 do 115 km2. Prawie 3,5 krotnie! Ludność Warszawy zwiększyła się prawie do 1 miliona. Do Warszawy przyłączono wiele folwarków, osad i gmin, które dotąd sąsiadowały z miastem.

Początki były trudne, bo terytoria przyłączone do Warszawy zbudowane były z nietrwałych materiałów, przede wszystkim z drewna. Był to skutek restrykcyjnych przepisów fortecznych, które nie zezwalały na budowanie murowanych budynków w przyległych do Warszawy osadach. Warszawa musiała połączyć w sobie miasta dwóch prędkości. Starą Warszawę charakteryzowała zwarta zabudowa z wielokondygnacyjnymi kamienicami z podwórkami studniami. Przyłączone obszary posiadały zabudowę rozwleczoną na dużym obszarze, bez utwardzonych dróg i bez wytyczonych ulic.

Dekret niemieckiego gubernatora był dokumentem przemyślanym. Rozporządzenie zawierało szczegółowe przepisy dotyczące przygotowania planów zabudowy na terenach przyłączonych do Warszawy. Był to nowoczesny, jak na owe czasy, akt planistyczny, którego skutki odczuwa Warszawa do dnia dzisiejszego. W ciągu kilku miesięcy powstał plan urbanistyczny dla Warszawy, którego autorem był architekt i urbanista Tadeusz Tołwiński. To właśnie wtedy powstały plany kolejowej linii średnicowej i połączenia dzielnic północnych z południowymi trasą N-S. oraz przeznaczono wielkie obszary podmiejskie pod budownictwo mieszkaniowe. Pierwsze duże efekty planu Tołwińskiego były widoczne w 1923 roku. Rozwiązanie z planu urbanistycznego Tołwińskiego były realizowane w całym okresie międzywojennych, a także po wojnie w trakcie odbudowy stolicy.

Jednym z obszarów przyłączonych w 1916 roku do Warszawy były tereny zajmowane obecnie przez Targówek Mieszkaniowy. Obecna zabudowa tych terenów nie ma wiele wspólnego z planami sprzed 100 lat, ale to dekret o Wielkiej Warszawie dał podwaliny pod rozwój takiego Targówka, jaki dzisiaj jest nam znany.

Targówek. Osiedle RSM Praga
Targówek. Osiedle RSM Praga
Targówek. Osiedle RSM Praga
Targówek. Osiedle RSM Praga
Targówek. Skwer Wiecha
Targówek. Skwer Wiecha

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s