Warszawskie mosty. Most Południowy vel most Bitwy Warszawskiej

Na granicy Zawad i Kępy Zawadowskiej na lewym brzegu Wisły oraz Nadwiśla na prawym jej brzegu, trwają obecnie intensywne roboty budowlane związane z budową dziewiątego mostu Warszawy. Most połączy Wilanów z Wawrem.  To najważniejsza inwestycja drogowa na terenie Warszawy. Most jest najważniejszą budowlą odcinka B Południowej Obwodnicy Warszawy. Most Południowy, bo taka jest robocza nazwa tej przeprawy, stanowi część Trasy Mostu Południowego.


Budowa odcinka B POW rozpoczęła się 21 czerwca 2017 roku. Wykonawcami inwestycji jest turecko-polskie konsorcjum: Gϋlermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów (PBDiM) z Mińska Mazowieckiego. Wykonawca podjął się wykonania zadania, w wyniku wygrania przetargu. Zaoferował 757,6 mln zł … co jest kwotą prawie 1 mld niższą, niż przewidywał kosztorys inwestora!

Most Południowy będzie miał 1,5 km długości i 45,8 metrów szerokości. Na moście będzie w sumie 8 pasów ruchu, po 4 w każdym kierunku. Oczywiście nie zabraknie ciągów pieszo rowerowych, które będą połączone pochylniami ze ścieżką rowerową biegnącą na szczycie Wału Zawadowskiego. Prędkość na moście będzie ograniczona do 100 km/h.

Południowa Obwodnica Warszawy połączy dwa odcinki autostrady A2 (między węzłem Konotopa,  a węzłem Majdan). Budowa całej POW jest finansowana ze środków budżetowych (ca. 4,6 mld zł) oraz dofinansowana z funduszy UE (ca. 1,7 mld zł).

Otwarcie inwestycji planowane jest na 100-lecie Bitwy Warszawskiej, czyli w 2020 roku. Wszystko więc wskazuje na to, że most po otwarciu będzie mostem Bitwy Warszawskiej?

Zdjęcia (wykonane 25 marca 2018 roku), które można tutaj zobaczyć zostały wykonane z Wału Zawadowskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s